
17.11.2023
Høster resultater av samarbeidet mellom USA og Norge
Representanter fra akademia og industri fra USA og Norge var samlet i to dager i Washington DC.
Implementering av CO2-håndtering i USA og Norge
U.S. Department of Energy (DOE) og Olje- og energidepartementet (OED) har en intensjonsavtale om samarbeid innen CO2-håndtering (MoU). Omtrent hvert år arrangerer Forskningsrådet i samarbeid med DOE møter. For å bidra til samarbeid og felles prosjekter og dermed til en raskere utvikling og implementering av CO2-håndtering.
Møtet arrangeres annen hver gang i Norge og i USA. I år ble møtet holdt i Washington DC den 31. oktober til 1. november. I tillegg til diskusjoner rundt samarbeid innen fangst og lagring I år med nye temaer som transport av CO2, CDR (Carbondioxide removal) og hydrogen.

Et godt samarbeid
Norge og USA har allerede et godt samarbeid gjennom felles utlysninger i tidligere ACT (Accelerating CCS Technologies) og nå CETP (Clean Energy Transition Partnership). Det er etablert et langvarig samarbeid om utvikling av teknologi ved teknologisentret på Mongstad (TCM). Samarbeidet gjennom Mission Innovation på både hydrogen og CDR et et annet eksempel. Der Norge leder BiCRS (Biomass with Carbon Removal and Storage).
Til sammen var det påmeldt 70 deltakere til møtet, hvorav 46 som deltok fysisk. Fra Norge deltok 10 personer fysisk, mens de øvrige 15 fra Norge deltok virtuelt til langt ut på kvelden norsk tid. Både SINTEF, NORCE, Aker Solutions, Baker Hughes, TCM, Gassnova, Forskningsrådet og OED var representert fysisk på møtet.
Det er stor aktivitet i USA på området både på grunn av 45Q skatteinsentiv og Inflation Reduction Act (IRA), som ble henholdsvis styrket og vedtatt i USA i 2022.
Dere finner agenda, oppsummering fra møtet med hovedkonklusjonene og alle presentasjoner finnes her.

Neste år vil møtet arrangeres i Norge. Vi kommer tilbake til tid og sted.