Pilot for digital CCS/CDR opplæring – Norsk ekspertise internasjonalt
Budsjett
0,184 MNOKCLIMIT-finansiering
70 %Prosjektnummer
625153Prosjektpartnere
- •
Prosjektleder
Carbon LimitsProsjektperiode
11/25-4/26Innvilget
24/10/2025Bakgrunn
Hovedmålet med prosjektet var å teste og validere et digitalt opplæringsformat for internasjonal kunnskapsoverføring innen karbonfangst og -lagring (CCS) og karbonfjerning (CDR), basert på norsk prosjekterfaring og kompetanse. Prosjektet hadde som formål å vurdere om et modulbasert, selvstyrt digitalt opplæringsformat, supplert med interaktive nettbaserte økter, kunne engasjere internasjonale, ikke tekniske beslutningstakere og prosjektinteressenter på en effektiv måte, og bidra til kapasitetsbygging i regioner der kunnskapen om CCS/CDR er begrenset, men i økende grad nødvendig.
I tråd med den opprinnelige prosjektsøknaden var piloten rettet mot å validere relevansen, klarheten og effektiviteten i opplæringsformatet, snarere enn å gi dyptgående teknisk undervisning. Prosjektets suksess ble vurdert basert på deltakerengasjement, læringsutbytte og kvalitativ tilbakemelding, innhentet gjennom quizer, spørreskjemaer og direkte diskusjoner. Et ytterligere mål var å vurdere potensialet for videreføring, oppskalering og tilpasning av opplæringen til flere temaer og geografiske områder, basert på resultatene fra piloten.
Mål
Opplæringsmodulen ble utformet for å gi faktabasert, praktisk og beslutningsorientert kunnskap, forankret i reell prosjekterfaring fra norske og internasjonale CCS/CDR prosjekter. Målet var å gjøre deltakerne i stand til å utvikle en tydelig og strukturert forståelse av gjennomførbarhet, kostnader, risiko og nødvendige rammebetingelser for CCS og CDR, snarere enn å gi dyptgående teknisk opplæring. Modulen fokuserer på å støtte informerte beslutninger knyttet til prosjektutvikling, finansiering, regulering og markedsdeltakelse.
Pilotopplæringen var spesifikt rettet mot yrkesaktive fagpersoner midt i karrieren innenfor det bredere institusjonelle økosystemet for CCS/CDR, inkludert:
• prosjektutviklere med begrenset erfaring innen CCS/CDR,
• bankfolk, forsikringsselskaper og jurister,
• beslutningstakere og aktører i offentlig sektor.
Innholdet var uttrykkelig utviklet for beslutningspåvirkere snarere enn høyt tekniske fagmiljøer, med vekt på helhetsforståelse, tverrfaglige perspektiver og avklaring av vanlige misforståelser rundt CCS og CDR.
Aktiviteter
Pilotopplæringen besto av én tematisk modul som presenterte «Grunnleggende industrikarbonhåndtering (ICM)». Innenfor denne modulen ble flere komplementære læringsaktiviteter gjennomført for å introdusere sentrale begreper, teste forståelse og legge til rette for fordypning.
Oversikt over aktiviteter
Aktivitet
Leksjon – Hva er industriell karbonhåndtering, og hvorfor er det nødvendig?
• 1 introduksjonsvideo (2 minutter)
• 2 videoer (ca. 8 minutter hver)
• 2 korte quizer (henholdsvis 4 og 6 spørsmål)
Denne aktiviteten introduserer rollen til CCS og CDR i klimareduserende strategier, avklarer sentrale begreper og terminologi, og plasserer ICM i konteksten av gjeldende klimamål og utslippsbaner.
Fordypning – Vil det bli fanget nok CO2 til å nå klimamålene?
• 2 videoer (ca. 7 minutter hver)
• 1 kort quiz (8 spørsmål)
Oversikt over historien og dagens status for CCS, med vekt på Norges rolle som pioner og landets langsiktige ambisjoner. Aktiviteten utforsker også mulige globale utviklingsbaner for CCS‑sektoren.
Ressurser
Skriftlig materiale med lenker til ytterligere ressurser
Presentasjon av sentrale CCS- og CCUS databaser samt et utvalg sentrale CCS rapporter. Dette gir deltakerne mulighet til å utforske data, prosjektutvikling og trender nærmere.
Live økten
Interaktiv nettbasert økt
Gjennomgang av sentrale begreper og quizer, diskusjon av åpne spørsmål og fasilitert erfaringsutveksling om utfordringer og omstridte narrativer knyttet til CCS/CDR.
Resultater
Prosjektet resulterte i utvikling og pilotgjennomføring av en digital opplæringsmodul innen industriell karbonhåndtering (Industrial Carbon Management, ICM), som dekker CCS og CDR, med utvalgte referanser til CCU der dette er relevant. Opplæringen ble utformet for å støtte ikke‑tekniske beslutningstakere og prosjektinteressenter som påvirker utbygging av CCS/CDR, men som ofte mangler tid eller faglig bakgrunn til å
følge den raske utviklingen innen teknologi, markeder og politiske rammeverk i detalj.
Videre arbeid
Basert på de positive resultatene fra piloten har Carbon Limits:
• søkt om CLIMIT finansiering for å utvikle to nye moduler og etablere en bredere opplæringspakke som dekker grunnleggende temaer innen ICM
• planer om å initiere videre formidling mot flere interessenter for å presentere og spre opplæringen ytterligere, basert på erfaringene fra piloten, med mål om å nå et bredere publikum til lavere marginalkostnad, muliggjort av den innledende CLIMIT støtten.